Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Pantimo

ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ: ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΟΙ ΚΙ ΗΧΟΛΗΠΤΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ…

11 Δεκεμβρίου 2019
Κατηγορία Περί Oscar...
Διαβάστηκε 1165 φορές

Αυτή η 9η Φεβρουαρίου  του 2020, τους έχει κάνει όλους να τρέχουν… Είναι η ημερομηνία που θα απονεμηθούν τα Οσκαρ του 2020, απελπιστικά νωρίς σε σχέση με ότι συνέβαινε ως τώρα. Εξού και τρέχουν να προλάβουν όλοι oι σχετιζόμενοι. Μετά τους Σκηνογράφους, προχώρησαν σε ανακοινώσεις υποψηφιοτήτων  ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΟΙ και ΗΧΟΛΗΠΤΕΣ .

Κι όπως κοιτάμε τα Σωματεία βλέπουμε τόσο από τους  Σκηνογράφους όσο κι από τους Ηχολήpτες, τον «Ιρλανδό», τον «Joker» (που παραμέλησαν οι κριτικοί) και το «Κάποτε στο Χόλυγουντ» να δεσπόζουν σταθερά στις λίστες των Σωματείων… ΠΛΗΝ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΩΝ. Από τις τρεις συγκεκριμένες ταινίες, μόνο το «Κάποτε στο Χόλυγουντ» έχουν συμπεριλάβει, το κοστούμι του «Joker» όχι, όπως δεν ενέκριναν ενδυματολογικά ούτε την ταινία του Σκορσέζε- προφανώς δεν της βρήκαν κάτι ξεχωριστό.

Αντιθέτως οι Ηχολήπτες βρήκαν σε όλους επιτεύγματα, ενέκριναν ως ήχο και τον «Ιρλανδό» ως συμβολή στην ατμόσφαιρα αλλά με κύριο επίτευγμα τις μουσικές επιλογές που συνοδεύουν οι οποίες κινηματογραφικά στον Ηχο πιστώνονται.

Υπενθυμίζω πως κι οι Ενδυματολόγοι στο Σωματείο τους, όπως κι οι Σκηνογράφοι, προτείνουν τρεις διαφορετικές πεντάδες, μία για τα έργα εποχής (period), μία για τα έργα φαντασίας (fantasy) και μία ξεχωριστή για τα σύγχρονα (contemporary)

Πάμε λοιπόν να δούμε τις υποψηφιότητες των δύο Σωματείων

ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΩΝ

Excellence in Contemporary Film

A Beautiful Day in the Neighborhood – Arjun Bhasin

Hustlers – Mitchell Travers

Knives Out – Jenny Eagan

The Laundromat – Ellen Mirojnick

Queen & Slim – Shiona Turini

Excellence in Period Film

Dolemite is My Name – Ruth E. Carter

Downton Abbey – Anna Mary Scott Robbins

Jojo Rabbit – Mayes C. Rubeo

Once Upon a Time in Hollywood – Arianne Phillips

Rocketman – Julian Day

Excellence in Sci-Fi / Fantasy Film

Aladdin – Michael Wilkinson

Avengers: Endgame – Judianna Makovsky

Captain Marvel – Sanja M. Hays

Maleficent: Mistress of Evil – Ellen Mirojnick

Star Wars: The Rise of Skywalker – Michael Kaplan

Η απονομή θα γίνει στις 28 Ιανουαρίου 2020

 

Ακολουθούν οι ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΗΧΟΛΗΠΤΩΝ

 

MOTION PICTURE – LIVE ACTION

Ford v Ferrari
Production Mixer – Steven A. Morrow CAS
Re-recording Mixer – Paul Massey CAS
Re-recording Mixer – David Giammarco CAS
Scoring Mixer – Tyson Lozensky
ADR Mixer – David Betancourt
Foley Mixer – Richard Duarte

Joker
Production Mixer – Tod Maitland CAS
Re-recording Mixer – Dean A Zupancic
Re-recording Mixer – Tom Ozanich
Scoring Mixer – Daniel Kresco
ADR Mixer – Thomas J. O’Connell
Foley Mixer – Richard Duarte

Once Upon a Time in… Hollywood
Production Mixer – Mark Ulano CAS
Re-recording Mixer – Michael Minkler CAS
Re-recording Mixer – Christian Minkler CAS
Foley Mixer – Kyle Rochlin

Rocketman
Production Mixer – John Hayes
Re-recording Mixer – Mike Prestwood Smith
Re-recording Mixer – Mathew Collinge
ADR Mixer – Mark Appleby
Foley Mixer – Glen Gathard

The Irishman
Production Mixer – Tod Maitland CAS
Re-recording Mixer – Tom Fleischman CAS
Re-recording Mixer – Eugene Gearty
ADR Mixer – Mark DeSimone CAS
Foley Mixer – George A. Lara CAS

MOTION PICTURE—ANIMATED

Abominable
Original Dialogue Mixer – Tighe Sheldon
Re-recording Mixer – Myron Nettinga
Scoring Mixer – Nick Wollage
Foley Mixer – David Jobe

Frozen II
Original Dialogue Mixer – Paul McGrath CAS
Re-recording Mixer – David E. Fluhr CAS
Re-recording Mixer – Gabriel Guy CAS
Song Mixer – David Boucher
Scoring Mixer – Greg Hayes
ADR Mixer – Doc Kane CAS
Foley Mixer – Scott Curtis

How to Train Your Dragon: The Hidden World
Original Dialogue Mixer – Tighe Sheldon
Re-recording Mixer – Gary A. Rizzo CAS
Re-recording Mixer – Scott R. Lewis
Re-recording Mixer – Shawn Murphy
Foley Mixer – Blake Collins CAS

The Lion King
Original Dialogue Mixer – Ronald Judkins CAS
Re-recording Mixer – Lora Hirschberg
Re-recording Mixer – Christopher Boyes
Scoring Mixer – Alan Meyerson CAS
Foley Mixer – Blake Collins CAS

Toy Story 4
Original Dialogue Mixer – Doc Kane CAS
Re-recording Mixer – Michael Semanick CAS
Re-recording Mixer – Nathan Nance
Scoring Mixer – David Boucher
ADR Mixer – Vince Caro CAS
Foley Mixer – Scott Curtis

MOTION PICTURE—DOCUMENTARY

Apollo 11
Re-recording Mixer – Eric Milano
Re-recording Mixer – Brian Eimer

Echo in the Canyon
Re-recording Mixer – Chris Jenkins
Re-recording Mixer – Paul Karpinski

Making Waves: The Art of Cinematic Sound
Production Mixer – David J. Turner
Re-recording Mixer – Tom Myers
Scoring Mixer – Dan Blanck
Foley Mixer – Frank Rinella

Miles Davis: Birth of the Cool
Production Mixer – Gautam Choudhury
Re-recording Mixer – Benny Mouthon CAS

Woodstock: 3 Days That Changed Everything
Re-recording Mixer – Kevin Peters

 

Τα βραβεία θα απονεμηθούν στις 25 Φεβρουαρίου 2020

 

Pantimo

Τελευταία άρθρα από τον/την Pantimo