Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Pantimo

ΓΑΛΛΙΚΑ «ΣΕΖΑΡ»: ΣΑΡΩΝΕΙ Ο ΠΟΛΑΝΣΚΙ, ΓΙΑ ΣΕΝΑΡΙΟ Ο ΓΑΒΡΑΣ-ΝΑΙ, ΣΤΟ «ΕΝΗΛΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ»

31 Ιανουαρίου 2020
Κατηγορία Blog
Διαβάστηκε 865 φορές

Μπορεί οι «νέο-σουφραζέτες» του me too, ως άλλες μαινάδες, να έκαναν συγκεντρώσεις έξω από τα σινεμά τoυ Παρισιού που έπαιζαν το «ΚΑΤΗΓΟΡΩ» κι ήθελαν να στείλουν τον Πολάνσκι στην πυρά, ωστόσο Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ, γνωστή ως «ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΕΖΑΡ», έκανε αυτό που κάνουν οι ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ και πιάνουν στα πράσα τους αδιάβαστους : Τον στέλνει να διαγωνιστεί σε 12 Κατηγορίες, τις περισσότερες από κάθε άλλη ταινία

Αυτά μόνο οι Ακαδημίες, όπως ε’πα, διότι και πάλι ο Πολάνσκι, στην Αμερική αν κατέβει από το αεροπλάνο θα σταλεί απευθείας στο κάτεργο, όμως, ΠΗΡΕ ΟΣΚΑΡ ΣΚΗΝΟΘΕΣΊΑΣ για τον «ΠΙΑΝΙΣΤΑ».

Ετσι και στη Γαλλική Ακαδημία, το «Κατηγορώ» που είχε και Αργυρώ Λιοντάρι στη Βενετία, μπαίνει επικεφαλής της γαλλικής κούρσας.

Ακολουθεί με 11 υποψηφιότητες το «ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ»- αυτό που στην Ελλάδα των «γαλλόφιλων» δεν πάτησε άνθρωπος.

Επίσης άνθρωπος εδώ δεν πάτησε ούτε στην ονειρική κομεντί «BELLE EPOQUE» ωστόσο μοιράζεται τη δεύτερη θέση με τους «Αθλιους»- 11 υποψηφιότητες κι αυτή. Ακολουθεί με δέκα «Το πορτραίτο μιας γυναίκας στις φλόγες» με δέκα.

Θα ήθελα επίσης να ενημερώσω ότι στην ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ φιγουράρουν ΚΑΙ ο «JOKER» καθώς ΚΑΙ το «ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΟ ΧΟΛΥΓΟΥΝΤ» του Κουέντιν Ταραντίνο. Εννοείται και τα «ΠΑΡΑΣΙΤΑ»

Επίσης, θέλω να ενημερώσω ότι το «ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ARGO» που όταν πήρε το ΟΣΚΑΡ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ το 2013, κάποιοι εγχώριοι αντέδρασαν ειρωνικά με τους «Αμερικάνους». Δεν ήξεραν όμως οι Ημιμαθείς χλευαστές  ότι πριν πάρει το Οσκαρ, το ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ARGO» είχε ΠΑΡΕΙ ΤΟ «ΣΕΖΑΡ» ΤΩΝ ΓΑΛΛΩΝ Ως ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΤΑΙΝΙΑ.

Τέλος, πριν προχωρήσω στη δημοσίευση της πλήρους λίστας, θα μου επιτραπεί να ευλογήσω τα γένια, επειδή στο συγκεκριμένο εισπράττω μια τεράστια προσωπική δικαίωση, κι ευχαριστώ την ΓΑΛΛΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ για την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ, που είναι κι η ΕΠΙΤΟΜΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ. Αναφέρομαι στην ταινία του ΚΩΣΤΑ ΓΑΒΡΑ «ΕΝΗΛΙΚΟΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ» που προτάθηκε από τη Γαλλική Ακαδημία Κινηματογράφου σε τι; ΣΤΟ ΕΚ ΔΙΑΣΚΕΥΗΣ ΣΕΝΑΡΙΟ. Δηλαδή σε αυτό που πήγαν να «αποδομήσουν» τον Γαβρά οι εδώ και που, αντιθέτως προσωπικά, σε αυτό   είχα στηριχτεί ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ στην κριτική μου σχετικά με το βιβλίο του Βαρουφάκη και τι είχε διαλέξει και τι πετάξει ο Γαβράς προκειμένου να το κάνει ταινία να λειτουργήσει.  Οι Γάλλοι Κινηματογραφιστές έστειλαν την απάντηση και δεν χρειάζομαι τίποτε άλλο ως αναγνώριση επισήμανσης και κριτικής.

Ναι, είναι ωραίο να δικαιώνεσαι ΔΗΜΟΣΙΩΣ, κακά τα ψέματα!

Ας είναι καλά οι ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ που με μόρφωσαν κινηματογραφικά!!

Ακολουθεί η λίστα με τις ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ των ΣΕΖΑΡ 2020 που θα απονεμηθούν στο Παρίσι στις 28 Φεβρουαρίου.

 

BEST FILM
La Belle Époque, Nicolas Bedos
Grace à Dieu, François Ozon
Hors Normes, Eric Toledano, Olivier Nakache
J’accuse (An Officer and a Spy), Roman Polanski
Les Misérables, Ladj Ly
Portrait de la Jeune Fille en Feu (Portrait of a Lady on Fire), Céline Sciamma
Roubaix, Une Lumiere, Arnaud Desplechin

BEST DIRECTOR
La Belle Époque, Nicolas Bedos
Grace à Dieu, François Ozon
Hors Normes, Eric Toledano, Olivier Nakache
J’accuse (An Officer and a Spy), Roman Polanski

Les Misérables, Ladj Ly
Portrait de la Jeune Fille en Feu (Portrait of a Lady on Fire), Céline Sciamma
Roubaix, Une Lumiere, Arnaud Desplechin

BEST ACTRESS
Anaîs Demoustier, Alice et Le Maire
Eva Green, Proxima
Adèle Haenel, Portrait de la Jeune Fille en Feu 
Chiara Mastroianni, Chambre 212

Noémie Merlant, Portrait de la Jeune Fille en Feu
Doria Tillier,
La Belle Époche
Karin Viard, Chanson Douce

BEST ACTOR
Daniel Auteuil, La Belle Époche
Damien Bonnard, Les Misérables
Vincent Cassel, Hors Normes
Jean Dujardin, J’accuse
Reda Kateb, Hors Normes
Melvil Poupaud, Grace à Dieu
Roschdy Zem, Roubaix, Une Lumiere

BEST FOREIGN FILM
Pain and Glory, Pedro Almodovar
Le Jeune Ahmed, Jean-Pierre and Luc Dardenne
Joker, Todd Phillips
Lola Vers La Mer, Laurent Micheli
Once Upon a Time … in Hollywood, Quentin Tarantino
Parasite, Bong Joon-Ho
The Traitor, Marco Bellocchio

BEST DOCUMENTARY
68, Mon Pere et Les Clous,  Samuel Bigiaoui
La Cordillère des Songes, Patricio Guzman
Lourdes, Thierry Demaizière, Alain Teurlai
M, Yolande Zauberman
Wonder Boy Olivier RousteingNé Sous X, Anissa Bonnefont

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
La Belle Époche, Nicolas Bedos
Grace à Dieu, François Ozon
Hors Normes, Eric Toledano, Olivier Nakache
Les Misérables, Ladj Ly, Giordano Gederlini, Alexis Manenti
Portrait de la Jeune Fille en Feu (Portrait of a Lady on Fire), Céline Sciamma

BEST FIRST FILM
Atlantique (Atlantics), Mati Diop
Nom de la Terre, Edouard Bergeon
Le Chant du Loup, Antonin Baudry
Les Misérables, Ladj Ly
Papicha, Mounia Meddour

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

La Belle Époque, Nicolas Bedos
Grace à Dieu, François Ozon
Hors Normes, Eric Toledano, Olivier Nakache
Les Misérables, Ladj Ly, Giordano Gederlini, Alexis Manenti
Portrait de la Jeune Fille en Feu (Portrait of a Lady on Fire), Céline Sciamma

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Costa-Gavras, Adults in the Room

Roman Polanski, Robert Harris,
 J’accuse
Jérémy Clapin, Guillaume Laurant, J’ai Perdu Mon Corps
Arnaud Desplechin, Léa Mysius, Roubaix, Une Lumière
Dominik Moll, Gilles Marchand, Seules les Bêtes

BEST SUPPORTING ACTRESS
Fanny Ardant, La Belle Époque
Josiane Balasko, Grace à Dieu

Laure Calamy,
 Seules les Bêtes
Sara Forestier, Roubaix, Une Lumière
Hélène Vincent, Hors Normes

BEST SUPPORTING ACTOR
Swann Arlaud, Grace à Dieu
Grégory Gadebois, J’accuse
Louis Garrel, J’accuse
Benjamin Lavernhe,
 Mon Inconnue
Denis Ménochet, Grace à Dieu

BEST FEMALE NEWCOMER
Luàna Bajrami, Portrait de la Jeune Fille en Feu
Céleste Brunnquell, Les Éblouis
Lyna Khoudri, Papicha
Nina Meurisse,
 Camille
Mama Sané, Atlantique

BEST MALE NEWCOMER
Anthony Bajon, Au Nom de la Terre
Benjamin Lesieur, Hors Normes
Alexis Manenti, Les Misérables

Liam Pierron,
 La Vie Scolaire
Djebril Zonga, Les Misérables

BEST ANIMATED FEATURE
La Fameuse Invasion des Ours en Sicile, Lorenzo Mattotti
Les Hirondelles de Kaboul, Zabou Breitman
J’ai Perdu Mon Corps (I Lost My Body), Jérémy Clapin

BEST EDITING
ANNY DANCHÉ, FLORENT VASSAULT – LA BELLE ÉPOQUE
LAURE GARDETTE – GRÂCE À DIEU

DORIAN RIGAL-ANSOUS – HORS NORMES
HERVÉ DE LUZE JACCUSE
FLORA VOLPELI
ÈRE LES MISÉRABLES

BEST CINEMATOGRAPHY
NICOLAS BOLDUC – LA BELLE ÉPOQUE
PAWEL EDELMAN JACCUSE
JULIEN POUPARD
LES MISÉRABLES
CLAIRE MATHON
PORTRAIT DE LA JEUNE FILLE EN FEU
IRINA LUBTCHANSKY – ROUBAIX, UNE LUMIÈRE

BEST COSTUMES
EMMANUELLE YOUCHNOVSKI – LA BELLE ÉPOQUE
THIERRY DELETTRE – EDMOND

PASCALINE CHAVANNE
JACCUSE
ALEXANDRA CHARLES
JEANNE
DOROTH
ÉE GUIRAUD PORTRAIT DE LA JEUNE FILLE EN FEU

BEST PRODUCTION DESIGN
STÉPHANE ROZENBAUM – LA BELLE ÉPOQUE
BENOÎT BAROUH – LE CHANT DU LOUP
FRANCK SCHWARZ – EDMOND

JEAN RABASSE
JACCUSE
THOMAS GR
ÉZAUD PORTRAIT DE LA JEUNE FILLE EN FEU

BEST ORIGINAL SCORE
FATIMA AL QADIRI – ATLANTIQUE

ALEXANDRE DESPLAT
JACCUSE
DAN LÉVY JAI PERDU MON CORPS
MARCO CASANOVA, KIM CHAPIRON
LES MISÉRABLES
GR
ÉGOIRE HETZEL ROUBAIX, UNE LUMIÈRE

BEST SOUND
RÉMI DARU, SÉVERIN FAVRIAU, JEAN-PAUL HURIER – LA BELLE ÉPOQUE

NICOLAS CANTIN, THOMAS DESJONQU
ÈRES, RAPHAËL MOUTERDE, OLIVIER GOINARD, RANDY THOM – LE CHANT DU LOUP
LUCIEN BALIBAR, AYMERIC DEVOLDÈRE, CYRIL HOLTZ, NIELS BARLETTA – J’ACCUSE

ARNAUD LAVALEIX, J
ÉRÔME GONTHIER, MARCO CASANOVA LES MISÉRABLES
JULIEN SICART, VALÉRIE DE LOOF, DANIEL SOBRINO PORTRAIT DE LA JEUNE FILLE EN FEU

Pantimo

Τελευταία άρθρα από τον/την Pantimo