Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Pantimo

NOMINATIONS SPIRIT AWARDS: ΟΙ «ΧΡΥΣΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ» ΤΩΝ «ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ»……………

26 Νοεμβρίου 2014
Κατηγορία Περί Oscar...
Διαβάστηκε 9862 φορές

Και ιδού, μια πρώτη σοβαρή ένδειξη περί του τι θα παίξει στα Οσκαρ του 2015, μια κι ακόμα δεν έχουμε δει σχεδόν τίποτε από όλα αυτά ώστε να κάνουμε και κάποιες δικές μας επισημάνσεις. Κάτι που να μας έκανε εντύπωση δηλαδή και το οποίο θα μπορούσε να αποδειχτεί ….to the point που λένε…  

 

Τα Independent Spirit Awardsέχουν καθιερωθεί από τα μέσα της δεκαετίας του ’90, τότε που οι εταιρείες έφτιαξαν τις θυγατρικές ώστε να γυρίζουν έργα με μικρό κόστος, οπότε δι αυτού του τρόπου μίλησαν και περί «ανεξάρτητου κινηματογράφου». Τότε  έγινε και το Sundance Film Festival,για τους ίδιους λόγους. Η στρατηγική στην κινηματογραφική βιομηχανία του Χόλυγουντ άλλαζε.

Τα πρώτα χρόνια έτρεχα εκεί στη Santa Monica Beach την παραμονή των Οσκαρ όπου απονέμονταν αυτά τα βραβεία. Δεν είχαν ξεκινήσει όμως από εκεί αλλά από τα Raleigh Studios που βρίσκονται κοντά στα στούντιο της «Παραμάουντ», στη Sunset Blvd, προς τη μεριά του downtown.

Στον πρώτο καιρό, διέφεραν πολύ τα έργα που πήγαιναν για τα Spirit Awards με εκείνα των Οσκαρ. Γρήγορα όμως τα πράγματα εξελίχθηκαν προς την κατεύθυνση που είχε χαραχθεί: Τα έργα με κάποια αξία που θα μπορούσαν να πάνε για Οσκαρ, σιγά – σιγά αντλούνταν από αυτό το χώρο, των μικρών θυγατρικών εταιριών, που τις λένε «ανεξάρτητες» αφού τα στούντιο όλο και λιγόστευαν την παραγωγή αξιόλογων ταινιών και τα μόνα Οσκαρ στα οποία μπορούσαν και μπορούν να έχουν πρόσβαση είναι των εφφέ και των ήχων.

Συνεπώς, οι υποψηφιότητες που θα δείτε πιο κάτω, τείνουν να είναι εφαρμόσιμες και για τα φετινά Οσκαρ, τουλάχιστον κατά ένα σοβαρό ποσοστό.  Διότι υπάρχουν κι άλλα έργα που ξεκινούν από τις μικρές θυγατρικές αλλά στη συνέχεια μπαίνει μέσα κι ένα στούντιο κι αναλαμβάνει ή τη διανομή ή τη συν-χρηματοδότηση-ανάλογα. Γι αυτό και τα παραθέτω ως μια πρώτη ένδειξη, χωρίς να σημαίνει ότι θα είναι κι η απόλυτη σε σχέση με τα Οσκαρ που έρχονται διότι κι εδώ, όπως στις «Χρυσές Σφαίρες», περισσότερο έχουμε να κάνουμε με promotion, με προώθηση ταινιών, ενόψει των Οσκαρ, παρά με ένα φορέα που έχει λόγο επί καλλιτεχνικού βάθους στις κινηματογραφικές κατηγορίες και στο τι ορίζονται ως ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ. Αυτό είναι δουλειά των ΟΣΚΑΡ- για όσους γνωρίζουν και καταλαβαίνουν.

Τα SpiritAwardsείναι, αν θέλετε τον χαρακτηρισμό, «οι Χρυσές Σφαίρες» των «ανεξάρτητων»» αν και πολλοί «ανεξάρτητοι» συμμετέχουν, επίσης, στις «Χρυσές Σφαίρες» λόγω ατζέντηδων που είναι κι αυτοί οι οποίοι στήνουν, στο σημερινό Χόλυγουντ, τις «ανεξάρτητες» δουλειές.

Οι ταινίες που βλέπουμε να σπρώχνονται είναι το «Birdman» και το «Boyhood» αλλά κάτι κινείται και γύρω από το «Nightcrawler» ενώ απουσιάζει το «Παιχνίδι της μίμησης» καθώς και μερικά ακόμη…..

Η ξένη ταινία έχει πολύ ενδιαφέρον καθώς βλέπω ότι οι τέσσερις από τις πέντε που θα φτάσουν ως το Οσκαρ βρίσκονται ήδη κι εδώ. Ισως κι οι πέντε…..

2015 FILM INDEPENDENT SPIRIT AWARD NOMINATIONS

BEST FEATURE
(Award given to the producer. Executive producers are not awarded.)
“Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)”
Producers: Alejandro G. Iñárritu, John Lesher, Arnon Milchan, James W. Skotchdopole
“Boyhood”
Producers: Richard Linklater, Jonathan Sehring, John Sloss, Cathleen Sutherland
“Love Is Strange”
Producers: Lucas Joaquin, Lars Knudsen, Ira Sachs, Jayne Baron Sherman, Jay Van Hoy
“Selma”
Producers: Christian Colson, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Oprah Winfrey
“Whiplash”
Producers: Jason Blum, Helen Estabrook, David Lancaster, Michael Litvak

DIRECTOR
Damien Chazelle
“Whiplash”
Ava DuVernay
“Selma”
Alejandro G. Iñárritu
“Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)”
Richard Linklater
“Boyhood”
David Zellner
“Kumiko, the Treasure Hunter”

SCREENPLAY
Scott Alexander & Larry Karaszewski
“Big Eyes”
J.C. Chandor
“A Most Violent Year”
Dan Gilroy
“Nightcrawler”
Jim Jarmusch
“Only Lovers Left Alive”
Ira Sachs & Mauricio Zacharias
“Love Is Strange”

BEST FIRST FEATURE (Award given to the director and producer)
“A Girl Walks Home Alone at Night”
Director: Ana Lily Amirpour
Producers: Justin Begnaud, Sina Sayyah
“Dear White People”
Director-producer: Justin Simien
Producers: Effie T. Brown, Ann Le, Julia Lebedev, Angel Lopez, Lena Waithe
“Nightcrawler”
Director: Dan Gilroy
Producers: Jennifer Fox, Tony Gilroy, Jake Gyllenhaal, David Lancaster, Michel Litvak
“Obvious Child”
Director: Gillian Robespierre
Producer: Elisabeth Holm
“She’s Lost Control”
Director-producer: Anja Marquardt
Producers: Mollye Asher, Kiara C. Jones

FIRST SCREENPLAY
Desiree Akhavan
“Appropriate Behavior”
Sara Colangelo
“Little Accidents”
Justin Lader
“The One I Love”
Anja Marquardt
“She’s Lost Control”
Justin Simien
“Dear White People”

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000. Award given to the writer, director and producer. Executive producers are not awarded.
“Blue Ruin”
Writer-director: Jeremy Saulnier
Producers: Richard Peete, Vincent Savino, Anish Savjani
“It Felt Like Love”
Writer-director-producer: Eliza Hittman
Producers: Shrihari Sathe, Laura Wagner
“Land Ho!”
Writers-directors: Aaron Katz & Martha Stephens
Producers: Christina Jennings, Mynette Louie, Sara Murphy
“Man From Reno”
Writer-director: Dave Boyle
Writers: Joel Clark, Michael Lerman
Producer: Ko Mori
“Test”
Writer-director-producer: Chris Mason Johnson
Producer: Chris Martin

FEMALE LEAD
Marion Cotillard
“The Immigrant”
Rinko Kikuchi
“Kumiko, the Treasure Hunter”
Julianne Moore
“Still Alice”
Jenny Slate
“Obvious Child”
Tilda Swinton
“Only Lovers Left Alive”

MALE LEAD
André Benjamin
“Jimi: All Is by My Side”
Jake Gyllenhaal
“Nightcrawler”
Michael Keaton
“Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)”
John Lithgow
“Love Is Strange”
David Oyelowo
“Selma”

SUPPORTING FEMALE
Patricia Arquette
“Boyhood”
CIO, CTO & Developer Resources
Jessica Chastain
“A Most Violent Year”
Carmen Ejogo
“Selma”
Andrea Suarez Paz
“Stand Clear of the Closing Doors”
Emma Stone
“Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)”

SUPPORTING MALE
Riz Ahmed
“Nightcrawler”
Ethan Hawke
Boyhood
Alfred Molina
“Love Is Strange”
Edward Norton
“Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)”
J.K. Simmons
Whiplash

BEST CINEMATOGRAPHY
Darius Khondji
“The Immigrant”
Emmanuel Lubezki
“Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)”
Sean Porter
“It Felt Like Love”
Lyle Vincent
“A Girl Walks Home Alone at Night”
Bradford Young
“Selma”

EDITING
Sandra Adair
“Boyhood”
Tom Cross
“Whiplash”
John Gilroy
“Nightcrawler”
Ron Patane
“A Most Violent Year”
Adam Wingard
“The Guest”

DOCUMENTARY (Award given to the director and producer)
“20,000 Days on Earth”
Directors: Iain Forsyth & Jane Pollard
Producers: Dan Bowen, James Wilson
“CitizenFour”
Director-producer: Laura Poitras
Producers: Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky
“Stray Dog”
Director: Debra Granik
Producer: Anne Rosellini
“The Salt of the Earth”
Directors: Juliano Ribeiro Salgado and Wim Wenders
Producer: David Rosier
“Virunga”
Director-producer: Orlando von Einsiedel
Producer: Joanna Natasegara

INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)
“Force Majeure”
(Sweden)
Director: Ruben Östlund
“Ida”
(Poland)
Director: Pawel Pawlikowski
“Leviathan
(Russia)
Director: Andrey Zvyagintsev
Mommy
(Canada)
Director: Xavier Dolan
Norte, the End of History
(Philippines)
Director: Lav Diaz
Under the Skin
(United Kingdom)
Director: Jonathan Glazer

 ΥΓ. ΤΑ SPIRIT AWARDS ΑΠΟΝΕΜΟΝΤΑΙ (ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ) ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΩΝ OSCAR. ΟΥΤΕ "ΤΥΧΑΙΟ" ΟΥΤΕ "ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ"....

 

Τροποποιήθηκε Τετάρτη, 26 Νοεμβρίου 2014 16:20
Pantimo

Τελευταία άρθρα από τον/την Pantimo

5 σχόλια